V Česku jsou 9. nejšťastnější zaměstnanci na světě


Universum provedlo dosud největší studii spokojenosti zaměstnanců podle jednotlivých zemí a odvětví. V této kampani s názvem The Global Workforce Happiness Index se Česko umístilo v TOP 10 zemí s nejšťastnějšími zaměstnanci.

Universum provedlo dosud největší studii spokojenosti zaměstnanců podle jednotlivých zemí a odvětví. V této kampani s názvem The Global Workforce Happiness Index se Česko umístilo v TOP 10 zemí s nejšťastnějšími zaměstnanci.

Studie The Global Workforce Happiness Index se účastnilo celkem 250 000 profesionálů z 55 zemí světa, z toho 2 740 z ČR. A jaké jsou výsledky? Nejšťastnější zaměstnance najdete v Belgii, Norsku a na Kostarice. Nejméně šťastní jsou naopak v Maroku, Nigérii a Japonsku. Česko si nevedlo zle. Ve srovnání s dalšími zeměmi, ve kterých byl průzkum proveden, jsme se na žebříčku spokojenosti umístili na 9. příčce.

TOP 10 zemí s nejšťastnějšími zaměstnanci:

Jak se "měří" štěstí?

Z naší studie vyplývá, že ne vždy platí, že nejbohatší národy mají nejšťastnější zaměstnance (př. USA v žebříčku až na 30. místě nebo Velká Británie až na 29. místě). 

Jádrem studie je tzv. Happiness Quadrant, který zobrazuje výzvy a příležitosti trhu pomocí čtyř základních kategorií spokojenosti.

Global Workforce Happiness Index se vypočítává na základě tří faktorů:

  1. spokojenosti zaměstnanců v jejich současném zaměstnání
  2. pravděpodobnosti, že zaměstnanec doporučí svého současného zaměstnavatele svým přátelům
  3. loajálnosti k zaměstnavateli = pravděpodobnost změny práce v blízké budoucnosti 

Čeští zaměstnanci jsou hlavně loajální

Ze třech základních oblastí, které jsou důležité pro sestavení tohoto žebříčku (loajálnost, spokojenost a doporučení) je ČR nejsilnější v oblasti loajálnosti zaměstnanců – tedy ochotě nezměnit zaměstnání v blízké budoucnosti. Některé faktory, které mají vliv na tyto oblasti, může ovlivnit sám zaměstnavatel (výše platu, kariérní posun a podobně), ale některé jako např. makro-ekonomické podmínky zpravidla ne.

Proč je důležité, zda jsou zaměstnanci šťastní?

V dnešní době firmy investují vysoké náklady na nábor a je pro ně tedy rozhodující, aby si získané talenty dokázaly udržet. Proto by měly věnovat zvýšenou pozornost spokojenosti svých zaměstnanců, a tak snížit jejich fluktuaci.

Skutečná hodnota našeho průzkumu pro firmu je však v hlubších šetřeních a analýzách, které jsou prováděny na lokální úrovni a s jasnými cílenými řešeními. Například jde o to zjistit, co vede vlastní zaměstnance k tomu hledat jinou práci atd.

E-book Global Workforce Happiness Index je zdarma k dispozici online.

Máte připomínku k článku nebo otázku ohledně vašeho Employer Brandu? Napište nám

Irena Rákosová

Country Coordinator Universum Czech Republic

O Universum Česká republika

Pomáháme klientům budovat efektivní Employer Brand.
V České republice působíme od roku 2013 díky strategickému partnerství s přední českou mediální skupinou zaměřenou na studenty Studenta Media.

Zůstaňte s námi v kontaktu
irena.rakosova@universumglobal.com
+420 732 462 938
Anglická 20, 120 00 Praha 2
Sledujte nás
© 2013–2017

ve spolupráci se
Studentský kariérní partner: