Universum Talent Survey 2017: Kdo bude nejatraktivnějším zaměstnavatelem?


Čtvrtý ročník Universum Talent Survey byl právě ukončen. Opět jsme získali názory více než 14 000 studentů. V této době probíhá vyhodnocení dat a brzy se dozvíme, kdo bude nejatraktivnějším zaměstnavatelem v roce 2017. 

Čtvrtý ročník Universum Talent Survey byl právě ukončen. Opět jsme získali názory více než 14 000 studentů. V této době probíhá vyhodnocení dat a brzy se dozvíme, kdo bude nejatraktivnějším zaměstnavatelem v roce 2017.

Analytický team společnosti Universum je aktuálně maximálně vytížený, protože kromě České republiky vyhodnocuje data z dalších 5 zemích, kde byl právě ukončen průzkum Universum Talent Survey 2017. Na českém trhu jim to bude trvat zhruba měsíc, poté budeme znát nejen výsledky Czech Republic's Most Attractive Employers 2017, ale také aktuální názory budoucích zaměstnanců na kariéru a na zaměstnavatele.

K čemu stanovujeme kvóty a váhy na respondenty?

Aby mohl průzkum poskytnout skutečně relevantní data, podléhají cílové počty respondentů kvótám, které reflektují reálné rozložení respondentů v České republice. Tyto kvóty jsou stanoveny na základě celkového počtu studentů na univerzitách, podle hlavních oborů jejich studia a také podle jejich vzdělávací instituce.

Získat respondenty pro jakoukoli studii není nikdy jednoduché. Přesvědčil se o tom snad každý student při získávání odpovědí pro svou bakalářskou nebo diplomovou práci. Nicméně je tu ještě jeden problém – nejen, že je to obecně složité, ale je to také různě složité na různých školách, oborech i městech. Díky tomu, že máme stanovené výše zmíněné kvóty, výsledky jsou věrohodné. 

Proč je důležité váhovat? Např. studenti z Ostravy jsou vždy velmi proaktivní narozdíl od VŠE a ČVUT, kde je sběr respondentů naopak nejtěžší. Pokud bychom odpovídajícím způsobem neváhovali, získali bychom velmi zkreslené výsledky ve prospěch zaměstnavatelů z ostravského regionu a preferencí tamních studentů.

Nedílnou součástí analýzy je také tzv. „cleaning“ dat, který vyřazuje všechny nerelevantní či neúplné odpovědi a zajišťuje tak vysoce kvalitní vzorek respondentů. Tím jsou průzkumy Universum odlišné od jiných kariérních průzkumů a dávají veškerým výsledkům relevanci. 

Více než jen žebříček

Universum dává odpovědi respondentů do souvislostí a na základě toho každý rok zveřejňuje kromě žebříčku nejatraktivnějších zaměstnavatelů také ucelený pohled na přání a potřeby českých talentů – studentů, absolventů i pracujících.

Na člověka během života působí celá řada vlivů a stejné je to i v otázce kariéry. V první řadě jde o nepřímé vlivy, jako jsou přátelé, rodina či univerzita, ale potom tu jsou vlivy, které může zaměstnavatel ovlivnit, např. informace, které o sobě firma prezentuje prostřednictvím sociálních sítí, veletrhů, magazínů, reklamy nebo přednášek. Ještě důležitější jsou při budování image společnosti spokojení (a tedy loajální) zaměstnanci, kteří do firmy mohou přivést potenciální uchazeče, mohou ji dále doporučovat atd. Nejen to rozhoduje, zda do dané společnosti student nebo profesionál bude chtít nastoupit či nikoli.

Universum pomáhá klientům rozhodovat se na základě dat, nikoliv intuice, což je v dnešní době nesmírně důležité.

Tento rok budeme moci sledovat názory studentů již čtvrtým rokem, což nám umožní porovnat, jak se jejich očekávání a preference vyvíjí.

Máte připomínku k článku nebo otázku ohledně vašeho Employer Brandu? Napište nám
O Universum Česká republika

Pomáháme klientům budovat efektivní Employer Brand.
V České republice působíme od roku 2013 díky strategickému partnerství s přední českou mediální skupinou zaměřenou na studenty Studenta Media.

Zůstaňte s námi v kontaktu
irena.rakosova@universumglobal.com
+420 732 462 938
Anglická 20, 120 00 Praha 2
Sledujte nás
© 2013–2017

ve spolupráci se
Studentský kariérní partner: