Podle čeho si studenti vybírají vysokou školu?


Výběr vysoké školy bezesporu patří mezi ta nejdůležitější rozhodnutí v životě mladého člověka. Podle čeho si čeští studenti svou budoucí alma mater vybírají? A pokud už si vybrali, nelitují svého rozhodnutí? Mimo jiné i toto zjišťoval náš rozsáhlý průzkum kariérních preferencí, kterého se letos účastnilo 14 462 českých vysokoškolských studentů.

Výběr vysoké školy bezesporu patří mezi ta nejdůležitější rozhodnutí v životě mladého člověka. Podle čeho si čeští studenti svou budoucí alma mater vybírají? A pokud už si vybrali, nelitují svého rozhodnutí? Mimo jiné i toto zjišťoval náš rozsáhlý průzkum kariérních preferencí, kterého se letos účastnilo 14 462 českých vysokoškolských studentů.

O výběru školy rozhodují přátelé i rodiče. Absolutně největší vliv na studentův výběr školy má její obecné hodnocení a tradice. Dále jsou důležité také její webové stránky a teprve následně propagační materiály a průvodce. Přátelé mají sice na rozhodování studentů významnější vliv než rodiče, nicméně ani rodičovské rady tu nepřicházejí vniveč.

Stávající studenti nejsou zcela spokojení

Studenti v současné době studující některou z českých vysokých škol by podle svých slov raději studovali někde jinde. Kdyby totiž mohli začít studovat znovu, vybralo by si celých 61 % z nich jinou vysokou školu, než kterou aktuálně studují – a to v 57 % by tato škola byla česká a ve 4 % by byla zahraniční. Pouze 39 % studentů by volilo stejnou instituci, jako kterou aktuálně studují.

Studenti očekávají od školy to samé jako od zaměstnavatele

Studenti očekávají od studia na vysoké škole mimo jiné přátelské prostředí a kreativní atmosféru, což jsou shodné faktory, které očekávají také od svých budoucích zaměstnavatelů.

Studium by podle nich mělo být nejen atraktivní s rozmanitou nabídkou kvalitních předmětů, ale také zaměřené na praktickou stránku studijního oboru. Zajímá je také úspěšnost absolventů a prestiž.

Škola, kterou studují, by měla mít v jejich oboru vysoké hodnocení a už samotné studium na ní by jim mělo otevírat dveře k úspěšné kariéře. Očekávají dobré reference pro budoucí kariéru a také příležitost navázání kontaktu se zaměstnavateli. Nejen k tomu slouží na školách kariérní centra, která ovšem čeští studenti příliš nevyužívají.

Kariérní centra u nás nefungují jako na západě

Na zahraničních vysokých školách jsou kariérní centra mezi studenty velmi oblíbená. To u nás neplatí. Mnoho studentů o jejich existenci vůbec neví, anebo je ani nenapadne je využívat.

Více než třetina českých studentů nevyužívá na své škole žádné kariérní služby, čímž se ve srovnání se světem dostáváme na nejnižší příčky.

Problémem může být určitá roztříštěnost univerzit na fakulty, kdy není možné jednotně oslovit všechny studenty. Některá kariérní centra navíc nesmějí zasílat hromadné e-maily studentům, kteří se nezaregistrovali k jejich odběru, a musejí se tak spoléhat na to, že si k nim studenti najdou cestu sami. Chybí u nás tradice kariérních center, ale postupně se situace zlepšuje.

Jako nejdůležitější službu kariérního poradenství uvádějí čeští studenti semináře zaměřené na profesní přípravu (např. psaní životopisů, pohovory), poté profesně zaměřené veletrhy s nabídkou pracovních míst a stáží nebo prezentace zaměstnavatelů. Důležité je pro studenty i testování osobnosti nebo dovedností za účelem lepšího porozumění svým profesním preferencím a možnostem.

Máte připomínku k článku nebo otázku ohledně vašeho Employer Brandu? Napište nám

Irena Rákosová

Country Coordinator Universum Czech Republic

O Universum Česká republika

Pomáháme klientům budovat efektivní Employer Brand.
V České republice působíme od roku 2013 díky strategickému partnerství s přední českou mediální skupinou zaměřenou na studenty Studenta Media.

Zůstaňte s námi v kontaktu
irena.rakosova@universumglobal.com
+420 732 462 938
Anglická 20, 120 00 Praha 2
Sledujte nás
© 2013–2017

ve spolupráci se
Studentský kariérní partner: