Jací jsou čeští Millennials (3. díl): Work-life balance


V rámci rozsáhlého průzkumu Universum jsme zjišťovali jaké kariérní cíle a hodnoty jsou letos pro české Millennials nejdůležitější a jaké firmy jsou nejoblíbenější. Tím úplně nejdůležitějším kariérním cílem je pro české studenty tzv. „work-life balance“ neboli rovnováha mezi pracovním a osobním životem. Co si pod tímto pojmem konkrétně představit?

V rámci rozsáhlého průzkumu Universum jsme zjišťovali jaké kariérní cíle a hodnoty jsou letos pro české Millennials nejdůležitější a jaké firmy jsou nejoblíbenější. Tím úplně nejdůležitějším kariérním cílem je pro české studenty tzv. „work-life balance“ neboli rovnováha mezi pracovním a osobním životem. Co si pod tímto pojmem konkrétně představit?

Pojem Generace Y (či tzv. Millennials) se v našem povědomí objevuje stále častěji zejména proto, že v současné době ve velkém vstupuje na pracovní trh. Děti této generace se rodily zhruba od poloviny 80. let až do roku 2000. Spojuje je to, že vyrůstaly bok po boku s informačními a komunikačními technologiemi, a od předchozích generací je odlišuje hlavně to, že už nejsou ochotni obětovat život kariéře, ale chtějí žít a pracovat dohromady. Co očekávají od svého zaměstnání a kde a za kolik chtějí pracovat jsme si řekli v minulých článcích. V prvním díle jsme se dozvěděli, jaké mají čeští studenti platové očekávání a v druhém díle na to, co je jejich dream job. Nyní se podíváme hlouběji na jejich nejdůležitější kariérní cíl - work-life balance.

Work-life balance, zaklínadlo moderní doby

Tím úplně nejdůležitějším kariérním cílem je pro české studenty tzv. „work-life balance“ neboli rovnováha mezi pracovním a osobním životem. Co si pod tímto pojmem představují? Ptali jsme jich se v dodatečné otázce průzkumu Universum a některé z odpovědí mluví jasně:

Work-life balance je, když vykonávám profesi, která mi umožní dosáhnout osobního uspokojení ve všech různých aspektech mého života včetně rodiny a přátel.

Práce mě musí hlavně naplňovat a mít smysl.

Klidně budu dřít od rána do večera, pokud mě práce bude bavit. Chtěla bych ale zároveň, abych měla čas na své osobní koníčky, rodinu a přátele a zaměstnavatel mi umožnil skloubit svůj osobní život s pracovním.

Co to znamená pro zaměstnavatele? 

Měly by společnosti očekávat, že budoucí zaměstnanci budou chtít strávit méně času v kanceláři a mít větší flexibilitu? Povede tento trend k nižší produktivitě v době, kdy podniky potřebují pracovat s méně prostředky? Nebo jsme jen nepochopili význam rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem? 

Pracovní zkušenosti se v dnešní době liší od těch dřívějších částečně v důsledku rychlého pokroku technologií a komunikace. V současné době, díky virtuálním technologiím, má většina lidí schopnost pracovat a komunikovat téměř odkudkoliv. Dokonce i když zaměstnanec odejde z práce, očekává se od něj, že bude v práci pokračovat doma. Jsou nenávratně pryč dny, kdy lidé odcházeli z kanceláře a pokračovali v ní až příští ráno. Millennials tráví svůj život tím, že jsou "připojení" doma, ve škole a nyní i v práci. Vzniká pracovní síla, která je jedinečná v tom, že nikdy opravdu nezažila svět, ve kterém by život a práce byly oddělené. 

Práce je pro mladou generaci více než jen způsob vydělávání peněz. Je to součást toho, kdo jsou. V tom smyslu, požadavek studentů na work-life balance není údaj o lenosti, je to nutnost jejich práce reprezentovat to, čím jsou.

Co konkrétně je pro české studenty nejdůležitější v souvislosti s „work-life balance“?

Otázka na zaměstnavatele: Nabízíte jim to, co chtějí?

 

"Work and life are merging – students today don’t see as much of a separation between the two as they have in the past, and they know what a large role their work will play in their lives. For this reason, they want to work in an environment that resonates – and employers need to rise to the challenge and make investing in the work environment a priority,” říká Petter Nylander, Global CEO of Universum. 1

Zdroj: Forbes

 

Máte připomínku k článku nebo otázku ohledně vašeho Employer Brandu? Napište nám

Irena Rákosová

Country Coordinator Universum Czech Republic

O Universum Česká republika

Pomáháme klientům budovat efektivní Employer Brand.
V České republice působíme od roku 2013 díky strategickému partnerství s přední českou mediální skupinou zaměřenou na studenty Studenta Media.

Zůstaňte s námi v kontaktu
irena.rakosova@universumglobal.com
+420 732 462 938
Anglická 20, 120 00 Praha 2
Sledujte nás
© 2013–2017

ve spolupráci se
Studentský kariérní partner: