Jací jsou čeští Millennials (2. díl): Co je jejich dream job?


V rámci rozsáhlého průzkumu Universum jsme zjišťovali jaké kariérní cíle a hodnoty jsou letos pro české Millennials nejdůležitější a jaké firmy jsou nejoblíbenější.

V rámci rozsáhlého průzkumu Universum jsme zjišťovali jaké kariérní cíle a hodnoty jsou letos pro české Millennials nejdůležitější a jaké firmy jsou nejoblíbenější.

prvním díle jsme se dozvěděli, jaké mají čeští studenti platové očekávání. Nyní se budeme soustředit na to, podle jakých dalších kritérií si studenti vybírají, kam nastoupí? Stejně jako minulý rok při výběru zaměstnavatele jednoznačně vedlo přátelské pracovní prostředí. Tedy, s jedinou výjimkou. Pro studenty práv znamená daleko více prestiž zaměstnavatele, vidina vysoké budoucí mzdy anebo práce představující výzvu (což je třeba pro „ajťáky” až na 22. místě).

U studentů právnických oborů ještě zůstaňme. Řekli byste, že právě je zajímá společenská odpovědnost daleko víc než všechny ostatní včetně humanitně zaměřených studentů? Je to tak. Tedy ne že by se studenti humanitních věd o tyhle věci vůbec nezajímali, ale společně s kolegy z medicíny jim hodně záleží spíš na tom, aby měla společnost, ve které pracují, inspirující poslání. 

Podle čeho si vybírají zaměstnání?

  • Pro studenty práv je nejdůležitější prestiž zaměstnavatele, vidina vysoké budoucí mzdy a práce představující výzvu  
  • Pro studenty ekonomických oborů a techniky je důležitý úspěch společnosti na trhu, což například studenti humanitních oborů zase příliš neřeší
  • Pro studenty IT oborů je flexibilní pracovní doba daleko důležitější než pro ostatní studenty. Naopak nejméně ze všech je zajímají dobré reference pro budoucí kariéru.

Do jakých firem to studenty letos nejvíc láká?

Mezi ekonomy obsadili první tři příčky GoogleČeská národní banka a Škoda Auto, která bodovala i u techniků. Za ní se umístily společnosti Siemens a Honeywell. U „ajťáků“ vede GoogleMicrosoft a IBM

Skokani roku

Mondelēz International – skok o 22 příček vzhůru (u studentů ekonomických oborů)
Avast – skok o 33 příček vzhůru (u studentů technických oborů)

Většina společností, které letos dosáhly příznivějších výsledků než loni, se v uplynulém roce výrazněji zaměřila na tzv. Employer Branding, tedy na budování své značky zaměstnavatele, čímž viditelně zvýšila svou hodnotu v očích mladých talentů,“ komentuje letošní žebříček nejatraktivnějších zaměstnavatelů Tomáš Rašner, Country Manager společnosti Universum v České republice.

Jaké kariérní cíle jsou pro studenty klíčové?

  1. work-life balance (dosáhnout rovnováhy mezi pracovním a osobním životem)
  2. mít zaujetí pro danou věc a pocit, že vykonávám společensky prospěšnou práci
  3. mít jistotu stálé nebo stabilní práce
  4. působit v mezinárodním prostředí
  5. být autonomní a nezávislý

Pro studenty je důležitější mít mezinárodní kariéru nebo působit v mezinárodním prostředí, což potvrzují i výstupy studie Erasmus Impact Study Regional Analysis. „Ukazuje se, že mezinárodní mobilita zvyšuje zájem studentů o mezinárodní kariéru. Ten, kdo vyjede během studia do zahraničí, má navíc i vyšší reálnou šanci práci v zahraničí opravdu získat. Např. každý třetí student, který se účastní praktické stáže programu Erasmus, dostává pracovní nabídku přímo od své hostitelské firmy. V průměru se do zahraničí za prací odstěhuje 36 % absolventů, kteří během studia vyjeli na program Erasmus, nejvíce z jižní a východní Evropy. Naopak absolventi bez předchozí zahraniční zkušenosti se za prací stěhují méně často, pouze v 18 % případů,“ sdělila nám Dana Petrova z CHE Consult GmbH. 

Příležitost pro mezinárodní cestování nebo kontakt s mezinárodním prostředím hraje roli při rozhodování o budoucím zaměstnání hlavně u studentů ekonomických a humanitních oborů.

Pokračování v dalším díle... 

Máte připomínku k článku nebo otázku ohledně vašeho Employer Brandu? Napište nám

Irena Rákosová

Country Coordinator Universum Czech Republic

O Universum Česká republika

Pomáháme klientům budovat efektivní Employer Brand.
V České republice působíme od roku 2013 díky strategickému partnerství s přední českou mediální skupinou zaměřenou na studenty Studenta Media.

Zůstaňte s námi v kontaktu
irena.rakosova@universumglobal.com
+420 732 462 938
Anglická 20, 120 00 Praha 2
Sledujte nás
© 2013–2017

ve spolupráci se
Studentský kariérní partner: