Jací jsou čeští Millennials (1. díl): Nebojí si říct o víc peněz


Nepodcenit se, ani se nepřecenit. To se honí hlavou dnešním mladým talentům z generace Y neboli Millennials, když na pohovoru přijde řeč na výši platu. A nakolik se cení? V rámci dalšího ročníku průzkumu Universum jsme zjišťovali nejen to. Postupně vám budeme přinášet postřehy o této generaci.

Nepodcenit se, ani se nepřecenit. To se honí hlavou dnešním mladým talentům z generace Y neboli Millennials, když na pohovoru přijde řeč na výši platu. A nakolik se cení? V rámci dalšího ročníku průzkumu Universum jsme zjišťovali nejen to. Postupně vám budeme přinášet postřehy o této generaci.

Už potřetí za sebou jsme vyzvali mladé talenty, studenty i profesionály k vyplnění průzkumu kariérních preferencí. Globální studie Universum se letos zúčastnilo neuvěřitelných 14 462 vysokoškolských studentů z ČR, což je ještě o 8 % víc než v loňském roce. Kromě toho se zapojilo také 4040 mladých pracujících.

Pomohlo mi to utřídit si myšlenky, co vlastně chci a jaké jsou možnosti, shrnulo to mé očekávání a přineslo nápady, kam nastoupit, kdybych chtěl změnit povolání. Líbilo se mi také porovnání platů. Ještě by bylo zajímavé zjistit feedback od zaměstnavatelů,“ popsal nám své dojmy po vyplnění dotazníku Jakub Zajíc. 

 

Studenti vs. studentky: Jaký chtějí plat?

Až na budoucí právničky očekávají studentky mnohem menší výplatu než jejich mužští kolegové. „To ale nemusí znamenat pouze to, že se ženy podceňují. Ano, může to být jeden faktor. Druhým faktorem může být to, že ženy prostě počítají s určitou diskriminací a jejich odhad to odráží. Ale možná také mají reálnější odhad a muži-studenti se přeceňují. Nebo mají studentky o něco menší ambice a netouží po tak vysokých pozicích,“ shrnuje možné důvody psycholog Dalibor Špok.

To souvisí i s dalším zajímavým trendem – pro muže je vidina vysoké budoucí mzdy na žebříčku kariérních preferencí na druhém místě hned po přátelském pracovním prostředí. Naproti tomu ženám záleží spíš na profesionálním školení a rozvoji a důležité jsou pro ně také dobré reference pro budoucí kariéru. Vidina velkého výdělku je pro ně až na 5. místě. Průměrně se ale očekávání oproti loňsku zvedly o 1366 Kč.  

Pokračování v dalších dílech: Co je dream job pro mladé Millennials? nebo Čeští Millennials a Work-life balance

Chcete pomoci oslovit tuto cílovou skupinu a nevíte jak? Ozvěte se nám!

 

Máte připomínku k článku nebo otázku ohledně vašeho Employer Brandu? Napište nám

Irena Rákosová

Country Coordinator Universum Czech Republic

O Universum Česká republika

Pomáháme klientům budovat efektivní Employer Brand.
V České republice působíme od roku 2013 díky strategickému partnerství s přední českou mediální skupinou zaměřenou na studenty Studenta Media.

Zůstaňte s námi v kontaktu
irena.rakosova@universumglobal.com
+420 732 462 938
Anglická 20, 120 00 Praha 2
Sledujte nás
© 2013–2017

ve spolupráci se
Studentský kariérní partner: