Global Cost of Talent 2016: Platové očekávání mladých talentů


Náklady na nábor jsou vždy klíčovým faktorem při úvahách o zaměstnatelnosti. Od zaměstnavatelů je vyžadováno, aby nabízeli konkurenceschopné platy, ale zároveň nechtějí zaměstnance přeplácet. Je třeba, aby firma spojila své employer brandingové aktivity s reálným očekáváním platů v zemi.

Náklady na nábor jsou vždy klíčovým faktorem při úvahách o zaměstnatelnosti. Od zaměstnavatelů je vyžadováno, aby nabízeli konkurenceschopné platy, ale zároveň nechtějí zaměstnance přeplácet. Je třeba, aby firma spojila své employer brandingové aktivity s reálným očekáváním platů v zemi.

Nejnovější průzkum Universum Global Cost of Talent pomáhá zaměstnavatelům odhalit kariérní a platové očekávání budoucí pracovní síly. Studie zahrnuje názory studentů z více než 50 zemí světa, takže výsledky jsou obzvláště zajímavé pro firmy působící na více trzích nebo firmy, které uvažují o expanzi. 

Čeho se studie týká?

Global Cost of Talent vychází z názoru 580 397 studentů ekonomických a technických oborů, kteří se zapojili v průzkumu Universum Talent Survey v 57 zemích světa. Aby bylo možné posoudit náklady na nábor mladých talentů, bylo třeba zjisti jejich reálná platová očekávání. V průzkumu jsme jim tedy položili otázku: "Jaká je Vaše očekávaná hrubá mzda ve Vašem prvním zaměstnání po dokončení studia (před zdaněním, bez odměn a bonusů)?"

Nejdražší pracovní silou jsou studenti ekonomie a techniky z Švýcarska, Dánska a USA

Ačkoliv průzkum ukazuje, že lidé jsou obecně dobří v ohodnocení své ceny na trhu práce, několik zemí se vymyká. V Panamě a Chile očekávají techničtí studenti, že budou zaplaceni výrazně výše ve srovnání s životními náklady. V kontrastu s tím, mnoho studentů ekonomie ze zemí východní Evropy, Ghany, Vietnamu a Španělska by si řeklo relativně skromné platy ve srovnání s životními náklady. I přesto očekávané platy celkově mají tendenci být v souladu se stavem lokální ekonomiky. 

Nejvyšší plat ze zkoumaných zemí očekávají studenti ekonomických oborů ve Švýcarsku (72 056 EUR/ročně), výrazně méně očekávají Dánové (52 551 EUR/ročně) a studenti z USA (47 764 EUR/ročně), kteří jsou na druhém a třetím místě. Na konci tohoto žebříčku jsou studenti z Rumunska (6 428 EUR/ročně) a Vietnamu (5 480EUR/ročně), kteří očekávají ve svém prvním zaměstnání nejnižší plat ze všech zkoumaných zemí. Čeští studenti ekonomických oborů jsou na 37. místě (11 508 EUR/ročně) a studenti techniky na 39. místě (12 202 EUR/ročně). 

Studii si můžete stáhnout na této stránce.

Máte připomínku k článku nebo otázku ohledně vašeho Employer Brandu? Napište nám
O Universum Česká republika

Pomáháme klientům budovat efektivní Employer Brand.
V České republice působíme od roku 2013 díky strategickému partnerství s přední českou mediální skupinou zaměřenou na studenty Studenta Media.

Zůstaňte s námi v kontaktu
irena.rakosova@universumglobal.com
+420 732 462 938
Anglická 20, 120 00 Praha 2
Sledujte nás
© 2013–2017

ve spolupráci se
Studentský kariérní partner: