Čeští Millennials chtějí work-life balance


Výsledkem Universum Talent Survey nejsou jen žebříčky nejatraktivnějších zaměstnavatelů, ale také velmi detailní data o kariérních preferencích studentů, a to jak v lokálním, tak i globálním srovnání. Jaké jsou nejzajímavější a nejvýraznější výsledky průzkumu?

Výsledkem Universum Talent Survey nejsou jen žebříčky nejatraktivnějších zaměstnavatelů, ale také velmi detailní data o kariérních preferencích studentů, a to jak v lokálním, tak i globálním srovnání. Jaké jsou nejzajímavější a nejvýraznější výsledky průzkumu?

Průzkumy Universum  jsou největší mezinárodní kariérní studií na světě. Ročně se do ní zapojuje 1,4 milionu vysokoškolských studentů a absolventů. V Česku se letos zapojilo 14 280. Průzkumy přináší souhrnné výsledky o generaci Millennials, ale popisuje také trendy mezi studenty jednotlivých oborů a zaměřuje se na generové rozdíly ve výsledcích.

Jaké jsou kariérní preference a platová očekávání generace Millennials? 

Letos se očekávaný nástupní plat bez odměn a bonusů vyšplhal na částku 26 653 Kč. To je bezmála o tisíc korun více, než loni, kdy se studenti spokojili s 25 661 Kč. Nejmenší očekávání mají stejně jako v loňském roce studenti humanitních oborů, jejichž představa činí jen 23 817 Kč. To studenti IT si představují finanční ohodnocení ve výši 31 506 Kč, čímž i letos ve srovnání s dalšími obory vedou. Zajímavé je, že v letošním roce výrazně vzrostlo očekávání studentek IT.

Co se skrývá pod pojmem work-life balance?

Work-life balance považují studenti za absolutně nejdůležitější kariérní cíl už několik let. A jinak tomu není ani letos. Co si ale pod abstraktním pojmem work-life balance představit? Z našeho výzkumu vyplývá, že jsou to třeba flexibilní pracovní podmínky, čas na osobní zájmy nebo to, zda firma nabízí přátelské pracovní prostředí. A právě přátelské pracovní prostředí uvádí jako důležité kritérium při výběru zaměstnavatele 66 % českých studentů a studentek.

Nejdůležitější kariérní cíle: 

 1. Work-life balance (Dosáhnout rovnováhy mezi pracovním a osobním životem)
 2. Mít zaujetí a odhodlání pro danou věc nebo mít pocit, že vykonávám společensky prospěšnou práci
 3. Mít jistotu stálé nebo stabilní práce
 4. Být podnikatelský nebo tvůrčí/inovativní
 5. Být autonomní a nezávislý

66 % studentů si vybírá firmu podle toho, zda v ní panuje přátelské pracovní prostředí

Čeští studenti jsou velmi pracovití

Čeští studenti mají ve srovnání se zahraničím nejvíce zkušeností s brigádami či prací na částečné úvazky. Sice má víc studentů zkušenosti s prací na částečný úvazek mimo svůj studijní obor než v rámci něj, ale nejsme v tomto směru ve světě žádnou výjimkou. „Češi se o sebe musí „umět postarat“ už během studií. 88 % studentů někdy pracovalo nebo pracuje na brigádu, 53 % na částečný úvazek mimo studijní obor a 36 % v rámci svého oboru. Oproti zahraničním vrstevníkům jsou tato čísla velmi nadprůměrná. To nás odlišuje např. od Německa nebo Francie, kde místní studenti častěji absolvují stáže, které u nás tak časté nejsou a zkušenosti s nimi má jen čtvrtina vysokoškoláku,“ komentuje country koordinátorka průzkumu pro ČR Irena Rákosová. 

Kdo ovšem mírně vybočuje, to jsou studenti IT. Snad proto, že nemají problém takovou brigádu sehnat, zkušenosti v oboru jich získá už během studia 45 %. Zajímavé je také srovnání českých studentů se zahraničními. Např. Češi chtějí po absolvování školy pokračovat ve studiích daleko více než jejich němečtí nebo angličtí kolegové. Co se ale týče start-upů, tak se světem držíme krok. Ba dokonce, do start-upů chce ve srovnání s jinými zeměmi poměrně velký počet mladých. Velký zájem o tuto pracovní zkušenost mají studenti IT, konkrétně 7 % z nich, a to třeba i díky tomu, jak vysoce si oproti studentům jiných oborů cení flexibilních pracovních podmínek. Zájem ale postupně vzrůstá také u studentů ostatních oborů, nejvíce těch ekonomických.

Co by studenti chtěli nejvíce dělat po dokončení studia?

 • Pracovat pro mezinárodní společnost/organizaci    25 %
 • Pokračovat ve studiích    23 %
 • Pracovat pro soukromou národní společnost/organizaci    18 %
 • Založit vlastní podnikání    12 %
 • Pracovat pro státní společnost/organizaci    12 %
 • Pracovat pro start-up    3 %
 • Pracovat pro vládu    3 %

48 % studentů si vybírá firmu podle toho, zda nabízí kreativní a přátelské pracovní prostředí

Víte, že..

 1. Universum Talent Survey 2017 v ČR probíhal 3 měsíce a vyplnění dotazníku trvá 40 min.
 2. Do průzkumu Universum Talent Survey 2017 v ČR se zapojilo 17 984  respondentů, ale díky důkladnému čištění dat jich bylo pouze 14 280 zařazeno jako validních.
 3. Sběr dat do průzkumu Universum Talent Survey 2017 probíhá v úzké spolupráci s univerzitami, vysokými školami, kariérními centry a studentskými spolky po celé ČR.
 4. Dotazník je pro všechny trhy, kde společnost Universum působí, unifikován, aby bylo možné výsledky jednotlivých zemí spolehlivě a kvalitně porovnat.
 5. Cílové počty respondentů podléhají kvótám, které reflektují reálné rozložení studentů v České republice, aby mohl průzkum poskytnout skutečně relevantní data..

 

Máte připomínku k článku nebo otázku ohledně vašeho Employer Brandu? Napište nám
O Universum Česká republika

Pomáháme klientům budovat efektivní Employer Brand.
V České republice působíme od roku 2013 díky strategickému partnerství s přední českou mediální skupinou zaměřenou na studenty Studenta Media.

Zůstaňte s námi v kontaktu
irena.rakosova@universumglobal.com
+420 732 462 938
Anglická 20, 120 00 Praha 2
Sledujte nás
© 2013–2017

ve spolupráci se
Studentský kariérní partner: