5 otázek pro Zuzanu Dragounovou z ExxonMobil


V pravidelné rubrice "5 otázek pro" se ptáme klíčových vedoucích pracovníků z předních zaměstnavatelů působících v ČR na otázky týkající se Employer Brandingu a Talent Managementu. Jaké Employer Brandingové strategie společnosti plánují, co nabízí studentům nebo co dělají proto, aby byli atraktivní? Přečtěte si rozhovor se Zuzanou Dragounovou, Recruitment Supervisora ze společnsti ExxonMobil.

V pravidelné rubrice "5 otázek pro" se ptáme klíčových vedoucích pracovníků z předních zaměstnavatelů působících v ČR na otázky týkající se Employer Brandingu a Talent Managementu. Jaké Employer Brandingové strategie společnosti plánují, co nabízí studentům nebo co dělají proto, aby byli atraktivní? Přečtěte si rozhovor se Zuzanou Dragounovou, Recruitment Supervisora ze společnsti ExxonMobil.

1. Jakou formou se studenty komunikujete a která vám připadá nejefektivnější?

Za nejefektivnější považujeme kombinaci různých forem – chceme být vidět a chceme dát studentům možnost s námi komunikovat, a to nejen s personalisty, ale především s lidmi, kteří firmu zastupují, jsou její tváří a jejich případnými manažery, kolegy. ExxonMobil má širokou škálu pracovních příležitostí a máme spoustu zaměstnanců, kterým se podařilo vybudovat si velmi zajímavou kariéru. Rádi takové případy se studenty sdílíme. Při tom se ale vždy snažíme mít na paměti, abychom si nehráli na něco, co nejsme. Chceme propagovat to nejlepší, co můžeme nabídnout, a zároveň nastavit ta správná očekávání a zamezit tak pozdějšímu zklamání na obou stranách.

2. Máte nějakou dlouhodobou strategii pro Employer Branding? Kde se inspirujete?

Jako lokální pobočka velké nadnárodní firmy máme poněkud specifickou pozici – v Americe a v západních evropských zemích má ExxonMobil mnohaletou tradici a mladí lidé často už během studií vědí, že chtějí pro ExxonMobil pracovat. Na českém trhu se čerpací stanice ExxonMobil pod značkou Esso již několik let nevyskytují, a jak ukazují čísla i naše vlastní zkušenost, mladým lidem jsme v  podstatě neznámí. Proto musíme nejen aktivně propagovat naši firmu navenek, ale zároveň i interně neustále zdůrazňovat to, že je nutné do propagace značky lokálně investovat. Jsme teprve na začátku, ale věříme, že se nám podaří dostat náš brand do povědomí více lidí.

3. Spolupracujete i s vysokoškoláky, kteří ještě studují? Jaké mají u vás možnosti (stáže/trainee programy) a jaké s nimi máte zkušenosti?

V návaznosti na předchozí otázku chápeme, že je potřeba studentům věnovat pozornost kontinuálně a získat si jejich důvěru a zájem již během studií. Naši ambasadoři se účastní téměř všech pracovních veletrhů a různých festivalů, které se na vysokých školách pořádají, poskytují studentům poradenství, jak si napsat atraktivní životopis, jak se připravit na pohovor, manažeři přednášejí studentům o energetice apod. Hodně si slibujeme od zapojení do programu UniChance v roce 2016, který nám snad pomůže zvýšit povědomí o naší značce mezi studenty a zároveň nás přiměje připravit konečně půdu pro běžné studijní stáže, což je náš deficit oproti ostatním zemím, kde ExxonMobil působí.

4. Máte i nějaké negativní zkušenosti/problémy se stážisty/se zaměstnáváním studentů? Jak jste je vyřešili?

To, že je současná generace studentů a mladých talentů jiná, než byla před deseti lety, je zřejmé, a je na nás, abychom tyto trendy stihli včas zachytit. Ročně přijmeme desítky lidí, pro které je práce v  ExxonMobil první profesní zkušeností vůbec a nemají tudíž srovnání, což může občas vést k tomu, že se po nějaké době začnou rozhlížet po jiných příležitostech. Z toho však nemůžeme vinit studenty, ale jen sami sebe, musíme být schopni nabídnout jim takové prostředí a příležitosti, aby neměli důvod poohlížet se jinde. Jde v podstatě o nikdy nekončící proces a je skvělé být u toho, když se věci mění způsobem, který byl před pár lety nemyslitelný.

5. Studenti uvádějí work-life balance jako nejdůležitější kariérní cíl. Jak vy osobně dodržujete zásady work-life balance ve své kariéře?

Z vlastní zkušenosti vím, že více hodin u počítače neznamená více odvedené práce. Když jsem v  kanceláři, věnuji práci takřka výhradní pozornost, ale kromě výjimečných případů nepracuji po večerech, a ráno tak zase mohu normálně fungovat. Mimo to mám skvělý tým schopných lidí a s radostí je nechávám na věcech pracovat samostatně, necítím potřebu být u všeho a kontrolovat každý jejich krok.

A jako impuls k včasným odchodům z kanceláře na mě skvěle funguje můj pes – vím, že kolem páté hodiny potřebuje nutně vyvenčit a nerada pokouším štěstí ☺


Nadnárodní společnost ExxonMobil je jednou z největších světových korporací podnikajících v těžebním průmyslu. V USA i v západní Evropě má mnohaletou tradici žádoucího zaměstnavatele, v Česku o ní mladí lidé ovšem jen málokdy vědí. Jakou Employer Brandingovou strategii proto ExxonMobil plánuje, aby tuto situaci zvrátil?

 

Máte připomínku k článku nebo otázku ohledně vašeho Employer Brandu? Napište nám
O Universum Česká republika

Pomáháme klientům budovat efektivní Employer Brand.
V České republice působíme od roku 2013 díky strategickému partnerství s přední českou mediální skupinou zaměřenou na studenty Studenta Media.

Zůstaňte s námi v kontaktu
irena.rakosova@universumglobal.com
+420 732 462 938
Anglická 20, 120 00 Praha 2
Sledujte nás
© 2013–2017

ve spolupráci se
Studentský kariérní partner: