5 otázek pro Petru Suchou z MBtech Bohemia


V pravidelné rubrice "5 otázek pro" se ptáme klíčových vedoucích pracovníků z předních zaměstnavatelů působících v ČR na otázky týkající se Employer Brandingu a Talent Managementu. Jaké Employer Brandingové strategie společnosti plánují, co nabízí studentům nebo co dělají proto, aby byli atraktivní? Přečtěte si rozhovor s Petrou Suchou, vedoucí personálního oddělení společnosti MBtech Bohemia s.r.o..

V pravidelné rubrice "5 otázek pro" se ptáme klíčových vedoucích pracovníků z předních zaměstnavatelů působících v ČR na otázky týkající se Employer Brandingu a Talent Managementu. Jaké Employer Brandingové strategie společnosti plánují, co nabízí studentům nebo co dělají proto, aby byli atraktivní? Přečtěte si rozhovor s Petrou Suchou, vedoucí personálního oddělení společnosti MBtech Bohemia s.r.o..

1. Jakou formou se studenty komunikujete a která vám připadá nejefektivnější?

Velmi úzce spolupracujeme s univerzitami, jejich prostřednictvím se studenty, ale i s jejich studijními zástupci. Se studenty se snažíme osobně setkávat u různých aktivit formálního/ vzdělávacího charakteru – např. vstupy do výuky, praktické ukázky, workshopy, exkurze do společnosti. Děláme pro ně také studentská praktika ve firmě, kde si vyzkoušejí práci na reálném projektu. Podporujeme je ve výuce jazyků, zejména němčiny a zároveň pro ně připravujeme neformální zábavné akce. Studenty také oslovujeme na veletrzích pracovních příležitostí a jsme s nimi pokud možno v úzkém kontaktu emailovou formou nebo přes sociální sítě. Jako nejefektivnější forma komunikace se nám osvědčilo osobní setkání a nabídnutí „zážitku“, kdy si studenti odnesou nejen vlastní zkušenost, ale také vědí, na koho se ve firmě posléze obrátit a s kým dále jednat, např. při dohodnutí brigády aj.

2. Máte nějakou dlouhodobou strategii pro employer branding? Kde se inspirujete?

Strategii samozřejmě máme a předpokládám, že vás nepřekvapí, když ji detailně nebudu popisovat. Inspiraci hledáme zejména u samotných studentů a samozřejmě se díváme kolem sebe. Celkově se snažíme odlišit od konkurence, což není v našem oboru jednoduché, já ale věřím, že díky naší flexibilitě a kreativitě se nám daří a bude dařit i v budoucnu.

3. Spolupracujete i s vysokoškoláky, kteří ještě studují? Jaké mají u vás možnosti (stáže/trainee programy) a jaké s nimi máte zkušenosti?

Ano, naší cílovou skupinou jsou studenti vysokých škol, ačkoliv nabízíme pracovní uplatnění i pro středoškoláky. Nejčastěji studenti využívají možnosti flexibilní brigády – praxe při studiu, kdy pracují po dohodě s vedoucími oddělení v takovém rozsahu, který jim umožňuje studium. Zároveň u nás mohou studenti využít tzv. letní praktikum, tedy praxi až na 4 měsíce v období letních prázdnin. Trainee program pro studenty aktuálně připravujeme. Zatím nejlepší zkušenost máme s individuálním umístěním studentů do jednotlivých oddělení, kde student pracuje s přiděleným „kmotrem“, který se mu po dobu praxe věnuje. V rámci týmové spolupráce pak student zároveň získá komplexní přehled o projektu, o firmě a i o aktivitách ostatních oddělení.

4. Máte i nějaké negativní zkušenosti/problémy se stážisty/se zaměstnáváním studentů? Jak jste je vyřešili?

Žádné opravdu negativní zkušenosti nemáme. I stážisty si vybíráme a děláme to tak, aby naše spolupráce mohla být pokud možno dlouhodobá.

5. Studenti uvádějí work-life balance jako nejdůležitější kariérní cíl. Jak vy osobně dodržujete zásady work-life balance ve své kariéře?

Tak v tomto bodě, jak říkáme my personalisté, mám zatím docela velký potenciál pro zlepšení…


MBtech Bohemia je přední mezinárodní společnost poskytující služby v oblasti engineeringu a poradenství pro automobilový průmysl. Zaměstnává přibližně 437 zaměstnanců na 4 pobočkách v ČR (Praha, Plzeň, Vysoké Mýto a Mladá Boleslav).

Máte připomínku k článku nebo otázku ohledně vašeho Employer Brandu? Napište nám
O Universum Česká republika

Pomáháme klientům budovat efektivní Employer Brand.
V České republice působíme od roku 2013 díky strategickému partnerství s přední českou mediální skupinou zaměřenou na studenty Studenta Media.

Zůstaňte s námi v kontaktu
irena.rakosova@universumglobal.com
+420 732 462 938
Anglická 20, 120 00 Praha 2
Sledujte nás
© 2013–2017

ve spolupráci se
Studentský kariérní partner: