5 otázek pro Petru Meliška ze Škoda Auto


V pravidelné rubrice "5 otázek pro" se ptáme klíčových vedoucích pracovníků z předních zaměstnavatelů působících v ČR na otázky týkající se Employer Brandingu a Talent Managementu. Jaké Employer Brandingové strategie společnosti plánují, co nabízí studentům nebo co dělají proto, aby byli atraktivní? Přečtěte si rozhovor s Petrou Meliška z oddělení HR Marketingu společnosti Škoda Auto.

V pravidelné rubrice "5 otázek pro" se ptáme klíčových vedoucích pracovníků z předních zaměstnavatelů působících v ČR na otázky týkající se Employer Brandingu a Talent Managementu. Jaké Employer Brandingové strategie společnosti plánují, co nabízí studentům nebo co dělají proto, aby byli atraktivní? Přečtěte si rozhovor s Petrou Meliška z oddělení HR Marketingu společnosti Škoda Auto.

1. Jakou formou se studenty komunikujete a která vám připadá nejefektivnější? 

Při oslovování studentů používáme mix komunikačních kanálů. Naše kariérní stránky www.skoda-kariera.cz, studentská média, Facebook, LinkedIn a další sociální sítě nám umožňují komunikovat se studenty v zásadě nepřetržitě. Velice rádi se ale studenty setkáváme osobně, a to nejen na veletrzích pracovních příležitostí a přednáškách, ale především je zveme k nám na exkurze, dny otevřených dveří apod. Taková setkání jsou pro nás vždy velkým zdrojem inspirace. Říci, která forma komunikace je nejefektivnější, by bylo opravdu složité – navzájem se doplňují a tvoří komplexní strategii. 

2. Máte nějakou dlouhodobou strategii pro employer branding? Kde se inspirujete?

Inspirujeme se nejen v rámci koncernu Volkswagen, kde navzájem sdílíme know-how, ale i u dalších globálních lídrů. Na Employer Brandingu se nejvýznamněji podílejí naši zaměstnanci. Více než 25.000 kolegů, kteří šíří dobré jméno naší značky, to je myslím ta nejlepší vizitka firmy. Svědčí o tom i výzkumy atraktivity, ve kterých se pravidelně umísťujeme na předních příčkách. 

Bylo by ale krátkozraké nemít dlouhodobou strategii značky. Automobilový průmysl je plný výzev, na které musíme být připraveni. Chceme-li uspět v budoucnosti, musíme být dostatečně silnou značkou, která bude lákavá pro mladé talenty s inovativním myšlením, kteří se dokážou na svět dívat jinak.

3. Spolupracujete i s vysokoškoláky, kteří ještě studují? Jaké mají u vás možnosti (stáže/trainee programy) a jaké s nimi máte zkušenosti?

Se studenty spolupracujeme intenzivně a rádi již desítky let. Odborné praxe ve všech útvarech naší společnosti – od technického vývoje, přes IT, výrobu, finance až po prodej a marketing – nabízíme  studentům již od prvního ročníku VŠ. Praktikantské smlouvy jsou velice flexibilní, dle možností studenta. O tom, že jsou praxe velice oblíbené, svědčí i fakt, že studenti své smlouvy často prodlužují a velká část jich po úspěšném ukončení studia nastupuje na trvalý poměr. Studenti pod odborným vedením mohou psát i své bakalářské a závěrečné práce.

Nabízíme rovněž doktorandský program, v jehož rámci mohou studenti doktorského stupně studia získávat ve ŠKODA AUTO zkušenosti a psát ve spolupráci s našimi odborníky dizertační práci. Máme i Trainee program, který trvá jeden rok a je zaměřen na rozvoj jeho účastníků a jejich adaptaci ve firmě. Trainee program ovšem není určen studentům, ale absolventům magisterského stupně VŠ (hlásit se ale mohou již studenti v posledním ročníku studia). Způsobů spolupráce se studenty je samozřejmě více – podpora studentských organizací, soutěží, organizace různých eventů zaměřených na studenty atd. 

Zkušenosti máme dlouhodobě skvělé. Všechny tyto programy nám pomáhají oslovit talentované a motivované mladé lidi již při jejich studiu, seznámit je se společností a tím se stát jejich preferovaným zaměstnavatelem do budoucna.

4. Máte i nějaké negativní zkušenosti/problémy se stážisty/se zaměstnáváním studentů? Jak jste je vyřešili?

Mladí lidé jsou velmi flexibilní a rychle se umí zorientovat i v tak velké korporaci, jakou je naše firma. Osobně oceňuji jejich elán a inovativní přístup k práci. Jejich upřímnost nám často otevře oči, nad něčím, co už sami nevidíme, nevnímáme. 

Prostor pro zlepšení ale vidíme přímo u vysokých škol, které v drtivé většině nepodporují povinné praxe studentů. ŠKODA AUTO Vysoká škola je jednou z mála, která má půlroční povinnou praxi zahrnutou do seznamu podmínek pro úspěšné ukončení studia. Myslím si, že by povinné praxe pomohly studentům v jejich budoucí kariéře a rovněž ulehčily zaměstnavatelům přijímání čerstvých absolventů. Nejen náš automobilový průmysl se vyvíjí velmi dynamicky, a tak propojení teorie s praxí, je více než žádoucí. 

5. Studenti uvádějí work-life balance jako nejdůležitější kariérní cíl. Jak vy osobně dodržujete zásady work-life balance ve své kariéře?

Neumím si představit nemít čas na svoji rodinu, přátele a na své koníčky. Pouze člověk, který je spokojený ve svém soukromém životě, dokáže i svou práci dlouhodobě odvádět na maximum. 

Mám velké štěstí, jsem obklopena výbornými lidmi a vše funguje na důvěře.  Navíc mě práce baví, takže nemám problém večer otevřít počítač, pokud je potřeba. Dnešní mobilní technologie nám umožňují svobodu, která je pro mě hodně důležitá.

Máte připomínku k článku nebo otázku ohledně vašeho Employer Brandu? Napište nám
O Universum Česká republika

Pomáháme klientům budovat efektivní Employer Brand.
V České republice působíme od roku 2013 díky strategickému partnerství s přední českou mediální skupinou zaměřenou na studenty Studenta Media.

Zůstaňte s námi v kontaktu
irena.rakosova@universumglobal.com
+420 732 462 938
Anglická 20, 120 00 Praha 2
Sledujte nás
© 2013–2017

ve spolupráci se
Studentský kariérní partner: